Biudžetinė įstaiga, kodas juridinių asmenų registre 290532510, Lieporių g. 2, LT-78244 Šiauliai Tel./faks. (8 41) 552748, 8 695 07264, el. p. sauletekis@sauletekis.lt
Netradicinė chemijos pamoka - projektas „Kramtomoji guma: kramtyti ar ne?“

Data: 2015-06-02

    Nuolat TV ekranuose rodoma kramtomosios gumos reklama teigia, kad šis produktas užkerta kelią ėduoniui, gaivina burnos kvapą ir gydo dantenas, prireikus netgi gali atstoti dantų valymąsi. Be to, tai - skanu, gardžiai kvepia ir leidžia linksmintis  pučiant burbulus. Vaikus reklama lengvai įtikins, kad kramtomoji guma – tikrai naudingas dalykas, kurio reikia vartoti kuo daugiau.

   Biomedicinos srities mokiniai nutarė ištirti, ar tikrai verta tikėti reklama ir ar tikrai kramtomoji guma nesukelia neigiamo poveikio žmogaus organizmui.

    Pirmiausia, jaunieji tyrinėtojai pasidomėjo kramtomosios gumos kilmės istorija. Štai ką jie aptiko: šį tą pakramtyti žmonės mėgo nuo seno. Manoma, kad dar senovės graikai kramtė medžio sakus arba vašką tam, kad atšviežintų kvėpavimą ir padėtų iš burnos pasišalinti maisto likučiams. Indai kramtė tiesiog medžio šakelę be žievės, vidurinės Azijos ir Užkaukazės gyventojai - granato žievę, rusai - eglės arba pušies sakus. Manoma, kad pirmoji kramtomoji guma pramoniniu būdu pradėta gaminti JAV apie 1850 m. brolių Curtis. Jie ją gamino iš pušies sakų.

    Vėliau laukė kitas darbas: mokiniai sudarė anketas ir pateikė jas gimnazistams. Anketavimu norėta sužinoti,  kokia guma populiariausia tarp mokinių, kaip dažnai ji vartojama. Nustatėme, kad labiausiai mėgstamos gumos yra „Dirol“ ir Orbit“.

   Tikrai verta pasidomėti kramtomosios gumos chemine sudėtimi, kurioje dažnai rasime tokių sudedamųjų dalių: sorbitolis (alkoholis), gumos bazė, manitolis, mentolis, aspartamas (saldiklis), butilintashidrokksilotoluenas(BHT), titano dioksidas, ksilitolis, dažikliai, kvapikliai ir kt.

    Aspartamas yra sintetinis cheminis junginys, kuriam skylant susidarančių produktų 50 proc. sudaro fenilalaninas, 40 proc. – aspartinė rūgštis ir 10 proc. metanolio. Kiekviena iš šių medžiagų kelia grėsmę sveikatai. Aspartamas siejamas su beveik visomis ligomis. Kramtant gumą aspartamas patenka į organizmą per žandų gleivinę, o tai yra pavojingiau nei jo prarijus.

   Gumos bazė - tai yra pagrindinė kramtomosios gumos sudedamoji dalis, kurią sudaro keli sintetiniai ingredientai: nafta, lanoninas, glicerinas, polietilenas, polivinilo acetatas, naftos vaškas, stearino rūgštis ir lateksas. Nors tiksli kramtomosios gumos sudėtis yra konkrečios kompanijos paslaptis, visi šie ingredientai yra naudojami sukurti elastingumą, o taip pat veikia kaip rišikliai ir minkštikliai.

   Sorbitolis, manitolis - dirbiniai saldikliai priklauso cukraus alkoholių šeimai. Jų vartojamas gali sukelti įvairių sveikatos problemų: širdies ir kraujagyslių sistemos problemos, pilvo skausmai, viduriavimas, alergija, diabetas, svorio augimas.

    Dar viena kramtomosios gumos sudedamoji dalis – dažikliai. yra net ir baltoje gumoje. Pvz., Titano dioksidas (E–171), dar visai neseniai naudotas vien dažų gamyboje, suteikia ryškią baltą spalvą. Arba mėlynas blizgantis FCF (E–133), kuris yra žinomas kaip alergenas. Šiokių tokių nemalonių staigmenų gali pateikti ir stabilizatorius Sorbitolis E–420. Dideli jo kiekiai gali pakenkti regėjimui, o kitas „šalutinis“ efektas - padidintas dujų kaupimasis žarnyne.

    Išnagrinėję kramtomosios gumos cheminę sudėtį, kibome į tiriamuosius darbus. Tyrimais norėjome nustatyti ar tikrai gumoje yra tiek cheminių junginių, pavojingų žmogaus sveikatai. Pirmojo bandymo metu, nustatėme, kad gumoje yra polihidroksilių alkoholių. Kramtomąją gumą mes sutrynėme, įpylėme distiliuoto vandens, po to pylėme kalio šarmo ir vario sulfato tirpalų. Palikome parai laiko pastovėti. Po paros žydros spalvos drebučiai ištirpo, todėl drąsiai galime teigti, kad gumoje yra alkoholių.

    Antrame bandyme mes nustatėme, kad gumoje yra saldiklių. Į kramtomąją gumą įpylėme įvairių rūgščių: HCl, H2SO4, HNO3. Cukrus, esantis gumoje sureagavo  su rūgštimis, vadinasi gumoje yra saldiklių.

   Trečio bandymo metu nustatėme, kad kramtomoje gumoje yra mentolio. Susmulkinome kramtomosios gumos pagalvėlę, įpylėme etilo spirito ir maišėme. Gautą mišinį nufiltravome, po to įpylėme distiliuoto vandens, tirpalas sušilo ir susidrumstė. Vėl pylėme etilo spirito, nuosėdos ištirpo. Vadinasi, yra mentolio, kuris tirpsta spirite.

    Tai vis neigiamosios savybės kramtomosios gumos. O kokios teigiamos? Mokslininkai nustatė, kad kramtomoji guma suteikia gaivų kvapą, skatina išsiskirti seiles, o pastarosios neutralizuoja rūgštis ir palaiko burnos ertmę švaresnę, gali numalšinti stresą. Gumą kramtyti mėgstantys žmonės rečiau patiria stresą ir būna geriau nusiteikę nei tie, kurie jos nemėgsta.

     Ar apskritai reikalinga kramtomoji guma – ginčytinas klausimas. Tai priklauso nuo kiekvieno apsisprendimo. Manau, gyvenimas aukštyn kojomis tikrai neapsivers atsisakius kramtomosios gumos. Kita vertus, jeigu sunku išsiversti be gumos, tai prisiminkite šias taisykles:

  1. Vartoti kramtomąją gumą tik po valgio.
  2. Vartoti saikingai ( kelias pagalvėles per dieną)
  3. Rinktis becukrę kramtomąją gumą ir žinomo gamintojo.

 

Kramtomosios gumos istorija >>>

Anketa „Kramtomosios gumos poveikis žmogaus organizmui“ >>>

Anketos rezultatų suvestinė >>>

 

        Jaunieji tyrinėtojai ir chemijos mokytoja

 

 

 

 

 






Kita informacijaKita informacija

2024-04-26 Brangūs Šiaulių „Saulėtekio“ gimnazijos bendruomenės nariai

  

   Dėkojame už Jūsų skiriamą finansinę paramą gimnazijai. Jūsų dėka gimnazija kasmet gražėja, tampa modernesnė, vis labiau atitinkanti visuomenės, tėvų ir gimnazistų lūkesčius. Gautos paramos lėšos tikslingai panaudojamos gimnazijos ugdytinių formaliojo ir neformaliojo švietimo poreikiams bei ugdymo(si) bazės turtinimui.

   2023 metais gimnazijoje Jūsų skirtos 1,2 procento pajamų mokesčio ir kitos finansinės paramos lėšos buvo panaudotos:

  • gimnazijos ugdytinių dalyvavimui Neakivaizdinėje jaunųjų istorikų mokykloje, kurią organizavo Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras;
  • gimnazijos parlamento atstovo išvykos į Lietuvos moksleivių sąjungos Pavasario forumą 2023 (ir dalyvio mokesčio) išlaidoms apmokėti;
  • gimnazijos ugdytinių dalyvio mokesčiui apmokėti muzikiniame festivalyje „Mūsų dienos 2023“;
  • gimnazijos organizuojamų tarptautinių robotikos varžybų „Saulės robotų mūšis 2023“ nugalėtojams skirtų prizų įsigijimui;
  • gimnazijos abiturientų Šimtadienio šventės, vykusios Šiaulių kultūros centre, salės nuomai;
  • gimnazijos veiklos viešinimui (Šiaulių televizijos reklama);
  • baldams gimnazijos muzikinių grupių repeticijų kabinetui įsigyti;
  • AB „ESO“ elektros skirstomųjų tinklų Elektros prijungimo paslaugai apmokėti (gimnazijos aikštyne);
  • gimnazijos įgyvendinamo Sporto rėmimo fondo lėšomis finansuojamo sporto projekto Nr. SP2021-1-094 „Šiaulių „Saulėtekio“ gimnazijos sporto aikštyno atnaujinimas“ veiklų vykdymui (Regbio klubo „Baltrex“ neatlygintina finansinė parama gimnazijos aikštyno modernizavimui).

   2024 metais gautos lėšos ir vėl bus tikslingai panaudotos ugdymo(si) aplinkos gerinimui. Tikėdamiesi Jūsų supratimo ir paramos, kreipiamės į Jus ir vėl kviečiame skirti už 2023 metus 1,2 procento pajamų mokesčio „Saulėtekio“ gimnazijai.

   Nuo 2024 m. sausio 1 dienos pajamų mokesčio dalį už 2023 m. ir vėlesnius metus galite skirti tik elektroniniu būdu per Elektroninio deklaravimo sistemą (EDS), teikiant prašymą FR0512 (5 versija). Šią prašymo formą galite pateikti iki 2024 m. gegužės 2 d. Detalią instrukciją, kaip pateikti prašymą, rasite ČIA.

Išsamesnę informaciją rasite ČIA.

Rekvizitai 1,2 procentų paramai skirti:

Paramos gavėjo identifikacinis numeris (kodas) – 290532510.
   Paramos gavėjo pavadinimas – Šiaulių „Saulėtekio“ gimnazija.
   Primename, kad šią paramą Jūs galite skirti iki 2024 metų gegužės 2 dienos.



2024-04-26 Priėmimas į 2024-2025 m. m. gimnazijoje formuojamas I-ąsias (9-ąsias) gimnazijos klases bei į laisvas vietas II, III ir IV gimnazijos klasėse

Prašymai mokytis 2024-2025 m. m. naujai formuojamose I-osiose (9-ose) gimnazijos klasėse ir į laisvas III gimnazijos klasių vietas teikiami per elektroninę prašymų registravimo sistemą >>>

Detali prašymo pateikimo instrukcija „Vartotojo vadove (tėvams)“.

Pateikus prašymą mokytis nuo 2024 m. balandžio 1 iki 20 d., pirmumo teise priimamas asmuo, gyvenantis gimnazijai Šiaulių miesto savivaldybės tarybos priskirtoje aptarnaujamoje teritorijoje.

Nuo 2024 m. gegužės 1 d. per e. sistemą priimami prašymai mokytis 2024-2025 m. m. į likusias laisvas vietas I, III gimnazijos klasėse.

Prašymai dėl priėmimo mokytis į laisvas vietas II, IV gimnazijos klasėse, į suaugusiųjų mokymo klases, nuotolinio mokymo klases teikiami ne per el. sistemą, bet tiesiogiai gimnazijai.

Daugiau apie priėmimą į gimnaziją skaitykite skyrelyje PRIĖMIMAS Į GIMNAZIJĄ.



2024-04-25 Lietuvio DNR

   Kas mes esame? Kur mūsų šaknys? Koks mūsų tautinis charakteris? Šie klausimai analizuojami mūsų klasikų ir šiuolaikinių rašytojų kūryboje, apie tai kalbama publicistikoje, diskutuojama istorinėse laidose... Taigi kas užkoduota mūsų prigimty?

   Apie tai pabandė pasvarstyti IIc klasės mokiniai Milana Bernotaitė ir Nojus Neverdauskas. Jie, padedami dailės mokytojos Rasos Prišmontienės ir lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos Dianos Gilytės, parengė konkursui „Lietuvio DNR“ komunikacinę žinutę lietuviškosios tapatybės raiškos tema.

   Linkime mokiniams sėkmės konkurse ir visus kviečiame apžiūrėti jų originalų darbą mokyklos fojėNUOTRAUKOS>>>



2024-04-25 AKTYVUS MOKINIAI GALI PASIEKTI DAUGIAU



2024-04-24 Mokinio sveikatos pažymėjimas



2024-04-22 Spektaklio žiūrėjimas Šiaulių dramos teatre

   Balandžio 19 dieną Suaugusiųjų skyriaus 10–12 klasių mokiniai su lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Snieguole Bakoniene, dvyliktokų auklėtoju Audriumi Mickevičiumi žiūrėjo spektaklį „Man šiandien – Hamletas“.

   Spektaklyje keliami tie patys hamletiški klausimai „Būti ar nebūti?“, tačiau į garsiąją Viljamo Šekspyro pjesę žvelgiama jauno žmogaus akimis. Nagrinėjama jauno žmogaus brandos tema. Taip pat daug kalbama apie šeimą, tarpusavio santykius. Hamletas – tai tam tikras pasaulio suvokimo būdas, nuotaika, dvasinė būsena, pažįstama daugeliui iš mūsų.

   Spektaklis mokinius ir mokytojus sužavėjo ne tik sušiuolaikinta „Hamleto“ versija, bet ir emocinga aktorių vaidyba, puikia choreografija, muzika, moderniu scenų vaizdavimu.



2024-04-21 Olympis 2024 m. – Pavasario sesija

   Tarptautinis edukacinis konkursas „Olympis 2024 m. – Pavasario sesijaŠiaulių „Saulėtekio“ gimnazijos Suaugusiųjų mokymo skyriaus mokiniams nepagailėjo apdovanojimų. Geriausiai įvertintos IIIs klasės mokinio Ramūno Stulgos žinios. Jis apdovanotas anglų kalbos konkurso I laipsnio, fizikos konkurso II laipsnio, chemijos konkurso II laipsnio, biologijos konkurso I laipsnio, matematikos konkurso II laipsnio diplomais. Tris diplomus pelnė IVs klasės mokinys Ramūnas Bartkus (istorijos I laipsnio, lietuvių kalbos II laipsnio, geografijos III laipsnio diplomai) ir Aušra Bogvilienė (anglų kalbos konkurso I laipsnio, matematikos I laipsnio, istorijos II laipsnio diplomai). Jurgitos Šamonskienės (IVs) istorijos ir lietuvių kalbos žinios įvertintos III laipsnio diplomais, o Gintarės Burlačenko (IVs) lietuvių kalbos gebėjimai – III laipsnio diplomu.

   Mokinius konkursui „Olympis 2024 m. – Pavasario sesija“ rengė ir konsultavo mokytojai: Agnė Rocienė, Laima Andrijauskienė, Audrius Mickevičius, Dalė Lapatinskaitė, Danguolė Norkuvienė, Ingrida Railienė, Saulius Juška, Jurgita Kušleikienė, Rūta Žymantienė ir Snieguolė Bakonienė.   NUOTRAUKOS>>>



2024-04-17 Integruotos biologijos pamokos apie tuberkuliozę

   Tuberkuliozė tai viena labiausiai pasaulyje paplitusi infekcinė liga, kuri nesirenka pagal amžių, rasę, lytį ar socialinį statusą. Ji visada šalia -  dar praeitais metais Radviliškyje šia pavojinga liga užsikrėtė trys abiturientai.

   Integruotose biologijos pamokose visuomenės sveikatos specialistė su gimnazijos trečiokais kalbėjo apie tai, kaip šia infekcija užsikrečiama, kokie simptomai kamuoja, kaip ji diagnozuojama ir ar išgydoma. Mokiniai sužinojo, kad pagrindinės infekcijos valdymo priemonės: skiepai ir ankstyva tuberkuliozės diagnostika.

   Kad išgirsta informacija ilgiau liktų atmintyje, sveikatos specialistė kvietė gimnazistus dalyvauti kryžiažodžio konkurse ir Šiaulių m. visuomenės sveikatos biuro dovanėlėmis apdovanojo tris komandas, kurios pirmos atsakė į visus klausimus ir teisingai išsprendė užduotį.   NUOTRAUKOS>>>

Dėkojame dalyviams ir raginame dar kartą pagalvoti apie savo imuniteto stiprinimą!



2024-04-16 Belgijos lektorės Laurence Schuurman paskaita apie savęs pažinimą ir karjeros planavimą

   Gimnazijoje lankėsi JCI Sostinė atstovai, kurie skaitė paskaitą „Resilience – How to overcome any challenge?“ JCI (Junior Chamber International) - visuomeninė jaunimo organizacija, kurios misija – kurti teigiamus pokyčius visuomenėje, suteikiant jauniems žmonėms tobulėjimo galimybes, ugdant lyderius, įgyvendinant socialinius projektus. Paskaita vyko anglų kalba, todėl mokiniai turėjo progą pabendrauti angliškai. Paskaitos lektorė belgė Laurence Schuurman kalbėjo apie savęs pažinimą, gyvenimo iššūkius, konsultavo, kaip sunkiausiomis akimirkomis rasti kūrybinius sprendimus. Visi šie dalykai svarbūs planuojant savo karjerą, nes karjeros kelias prasideda nuo savęs pažinimo.  NUOTRAUKOS>>>



2024-04-15 Paskaita apie NPS

   2024 m. balandžio 11 dieną vyko paskaita apie NPS. Naujos psichoaktyviosios medžiagos (angl. new psychoactive substances, NPS) dėl jų gausos, įvairovės ir greito atsiradimo rinkoje kelia didelę grėsmę visuomenės sveikatai, taip pat socialinę riziką ypač pažeidžiamoms grupėms, visų pirma jaunimui.

   Priklausomybių konsultantė lankėsi pas gimnazijos antrokus, kalbėjo apie naujų psichoaktyvių medžiagų paplitimą, vartojimo rizikas, įsigijimą to, kas „legalu“. Konsultantė informavo mokinius, kad vartojant tai, kas nežinoma, nepažįstama, neištirta, gali prieiti prie netikėtų pasekmių. Į diskusiją aktyviai įsitraukė ne tik mokiniai, bet ir kiti dalyvavę gimnazijos pedagogai.

   Priklausomybių konsultantė pateikė realius priklausomybių nuo alkoholio, narkotinių ir psichotropinių medžiagų bei naujų psichoaktyvių medžiagų pavyzdžius, kartu aptarė, kas lemia tokių priklausomybių atsiradimą. Konsultantės pateikta medžiaga buvo įdomi, mokiniai buvo 100% įtraukti į paskaitą, tik, deja, pratęsti diskusiją pritrūko laiko.

Ačiū mokiniams už aktyvumą ir konsultantei už šiuolaikiškumą :)



2024-04-11 Paskaita „Išmaniųjų įrenginių poveikis sveikatai“

   Ar pagalvojate, kodėl žmonėms vis sunkiau ištrūkti iš „ekranų pinklių“? Ar žinote, kokią žalą sveikatai gali padaryti pernelyg ilgas ekranų naudojimas? O gal girdėjote, kuo skiriasi populiarios trumpų vaizdo įrašų dalinimosi programėlės „Tiktok“ turinys nuo jos išradėjų šalies Kinijos ir likusio pasaulio?

   Šiuo klausimus uždavė ir pirmokus į aktyvią diskusiją kvietė lektorė Giedrė Kisielė. Paskaitos „Išmaniųjų įrenginių poveikis sveikatai“ metu lektorė provokuojančiais klausimais bandė pažadinti mokinių kritinį mąstymą. Ragino atkreipti dėmesį į savo gyvenseną ir akcentavo, kad ekranų naudojimo įpročiai labai stipriai įtakoja jaunuolio darbingumą, dėmesio išlaikymą ar net nuotaiką bei motyvaciją. Šios pamokos metu, atlikę testą, mokiniai išsiaiškino ar turi problemų dėl išmaniųjų įrenginių naudojimo ar jais naudojasi pakankamai atsakingai. O susitikimo pabaigoje lektorė pateikė keletą labai paprastų patarimų, kurie tikrai gali padėti sumažinti įvairių išmaniųjų įrenginių naudojimą dienos eigoje.

   Dėkojame Šiaulių m. visuomenės sveikatos biurui už galimybę išgirsti labai aktualios informacijos šia opia tema.



2024-04-10 Respublikinė devynioliktoji Kazimiero Butkaus anglų kalbos olimpiada

   J. Janonio gimnazijoje 2024 m. kovo 28 d. vyko respublikinė III gimnazijos klasių moksleivių Kazimiero Butkaus anglų kalbos olimpiada. Olimpiados dalyviai atliko skaitymo suvokimo, kalbos vartojimo testus, kūrybinio rašymo užduotį ir pristatė savo monologą.

   Olimpiada organizuojama jau 19 metų, pirmas penkias vietas užėmę mokiniai apdovanojami piniginėmis premijomis, kurioms lėšų skiria olimpiados globėjas - Australijos lietuvis Kazimieras Butkus.

   Olimpiadoje dalyvavo dvi mūsų gimnazijos mokinės Deivina Stankauskaitė ir Monika Surantaitė. Monika Surantaitė užėmė II vietą ir buvo apdovanota 80 eurų pinigine premija. Ačiū merginoms už dalyvavimą ir sėkmės tolimesniuose konkursuose!

 



2024-04-10 Lietuvių kalbos mokomės įdomiai

   Kiekvienas gyvenime esame mokęsi užsienio kalbų... Vieniems sekasi geriau, kitiems prasčiau, bet turbūt, išskyrus poliglotus, nėra nei vieno, kuris nesusidurtų su tam tikrais sunkumais klaidžiodamas svetimos kalbos labirintais. O jei žmogus gyvena kitoje šalyje, tai turi mokėti ne tik kalbą, bet ir pažinti tos šalies kultūrą, papročius. Būtent todėl 1d klasės ukrainiečiai mokiniai gauna užduotis ne tik paruošti pristatymus apie mūsų, lietuvių, šventes ir papročius, bet ir, pavyzdžiui, nufilmuoti lietuviško produkto reklamą (beje, tik tada mokiniai susidomėjo, kokie gi rūbai, maisto produktai, gėrimai yra lietuviški). Kad išmoktų daugiau žodžių ir prisimintų jau žinomų rašybą, mokiniai išbando jėgas kryžiažodžių varžybose, kuria dialogus skirtingoms situacijoms. Manau, kad tai padeda ne tik įdomiau mokytis vienos iš seniausių pasaulio kalbų, bet ir geriau pažinti mūsų kultūrą ir kalbos subtilybes.   NUOTRAUKOS>>>

Mokinių sukurtos reklamos:   :: gira RUGILĖ :: saldainiai PERGALĖ :: gira GUBERNIJA :: sūrelis MAGIJA ::



2024-04-08 Geografijos pamoka už mokyklos ribų. Įgyvendiname Darnaus vystymosi tikslus.

   Darnaus vystymosi tikslas: gera sveikata ir gerovė - užtikrinti sveiką gyvenseną ir skatinti visų amžiaus grupių gerovę.

   Balandžio 7 d. minima ir Pasaulio sveikatos diena.

   Nutarėme su gimnazijos sveikatos specialiste Skaiste Drupe vesti integruotą geografijos pamoką su IId klasės mokiniais. Apjungėme du svarbius komponentus - sveikatą ir gerovę. Mokėmės, kaip teisingai panaudoti šiaurietiško ėjimo lazdas, kad gerintumėme nervų, imuninę sistemas, plaučių funkciją ir širdies raumenį, mažintume kraujospūdį, širdies infarkto ir krešulių susidarymo galimybę bei ,,blogojo“ cholesterolio kiekį kraujyje.

   Išmokome pritaikyti šiaurietiško ėjimo lazdas bei jomis naudotis. Vaikščiodami lauke bent trumpam užmiršome rūpesčius, susikoncentravę į kūno darbą išsilaisvinome iš nereikalingų minčių ir  įtampos.   NUOTRAUKOS>>>

Gera sveikata priklauso tik nuo mūsų pačių. Ačiū Skaistei ir IId.



2024-04-08 Iniciatyva „Mano sėkmės istorija“

   2024 kovo 29 d. IId klasės mokiniai Amalija Logenkova, Dmytro Vakulenko, Bogdan Hatseliuk prisijungė prie respublikinės 1–12 klasių mokinių iniciatyvos „Mano sėkmės istorija“, kuri kviečia sutelkti visuomenės dėmesį į patyčių problemos aktualizavimą ir jos sprendimo būdus. Mokiniai kūrė, montavo video, įgarsino, istorijos tekstą vertė iš ukrainiečių kalbos į lietuvių.

   Gimnazistai šiame prevenciniame renginyje lavino pozityvią bendravimo kultūrą, ugdė vertybines nuostatas. Mokiniai pristatė savo darbą interaktyvioje Padlet lentoje, taip palaikydami smurto ir patyčių netoleravimą. Mokinių darbas buvo išskirtinis, profesionalus ir įkvepiantis kitus.

   Labai dėkojame už empatiškumą ir tobulą istorijos pristatymą. Gimnazistų darbą galima išgirsti ir pamatyti ukrainiečių kalba ČIA.



2024-04-02 Sąmoningumo didinimo BE PATYČIŲ mėnuo


Įžeisdamas kitą, nesirūpini pats savimi.  // LEONARDAS DA VINČIS //

   Kovo mėnuo mūsų gimnazijoje tradiciškai paskelbtas sąmoningumo didinimo BE PATYČIŲ mėnesiu. Mūsų siela visada ieško meilės ir gerumo, tad šį mėnesį kvietėme neužrakinti durų į savo širdį, kad tai, ko ieškome, galėtų pas mus ateiti...

   Draugai – viena iš pagrindinių socialinių sąveikos sąlygų, jų dėka kuriame tarpusavio santykius, tobuliname savo socialinius įgūdžius ir įgyjame patirties, kuri reikalinga konstruktyviam tarpasmeniniam santykių kūrimui. III- IV klasių mokiniams organizuota diskusija „Draugų įtaka asmenybės vystymuisi“. Jos metu aptarta:

  • kaip draugai veikia mūsų vertybių, įsitikinimų ir pomėgių formavimąsi;
  • ar skatina siekti tikslų, suteikia pasitikėjimo savimi, kaip padeda mums pažinti save, suprasti savo stiprybes bei silpnybes;
  • ar paremia mūsų pastangas elgtis teisingai ir etiškai;
  • kiek įtakos turi mūsų intelektualiniams vystymuisi, kaip skatina mūsų kritinį mąstymą.

   Taip pat diskutuota apie draugų įtaką mūsų emocinei gerovei, nes draugai tampa palaikymo šaltiniu sunkiais gyvenimo momentais, padeda geriau suvokti save, o tai skatina būti atviresnius, sąžiningesnius savo jausmuose bei stiprina emocinį tobulėjimą.

   Kovą mūsų bendruomenės nariai dalijosi šiluma ir gerumu su „Šiaulių letenėlės“ globotiniais, dovanodami tai, ko jiems šiuo metu labiausiai reikia. Tariu nuoširdų „ačiū“ visiems už Jūsų gerumą!

   III-IV klasių mokiniams vyko klasių valandėlės, kurių metu klasių vadovai akcentavo pozityvių santykių svarbą, kūrė koliažus apie laisvalaikį su draugais. Teikta informacija, kaip patiriant patyčias reaguoti tėveliams, mokytojams, mokiniams.  NUOTRAUKOS>>>

Kviečiu visus metus elgtis su kitais taip, kaip norite, kad kiti elgtųsi su jumis!



2024-04-02 Mūsų mokyklos svetainės naujas dizainas!

   Šiandien mes džiaugiamės galėdami pristatyti atnaujintą mūsų mokyklos svetainės dizainą, kuris buvo sukurtas mūsų mokyklos mokinių mokymosi projekto metu: https://sauletekis.framer.ai

   Apie projektą: šis projektas tapo mokinių ir mokytojų bendrų pastangų rezultatu, siekiant sukurti modernesnę ir patogesnę svetainę visiems mūsų vartotojams. Šiuo metu projektas yra plėtojimo stadijoje (pre-alfa versija).

   Atnaujinto dizaino savybės: šviežias ir lakoniškas dizainas - mes atnaujinome svetainės dizainą, padarę jį modernesnį ir patrauklesnį visiems skirtingo amžiaus vartotojams. Pagerinta navigacija - dabar lengvai rasite reikiamą informaciją dėl patobulintos svetainės navigacijos ir struktūros. Prisitaikymas - mūsų svetainė pritaikyta įvairiems įrenginiams, dėl to ji patogi naudoti tiek kompiuteriuose, tiek išmaniuosiuose telefonuose.

   Ateities planai: mes planuojame tolesnę svetainės plėtrą, naujos informacijos ir funkcijų pridėjimą, kad mūsų svetainė taptų dar įdomesnė ir informatyvesnė visiems mūsų vartotojams.

   Kviečiame aplankyti mūsų projektinį darbą https://sauletekis.framer.ai ir įvertinti visas naujoves. Ačiū už dėmesį ir palaikymą!

   Kontaktinė informacija: jei turite klausimų ar pasiūlymų, prašome susisiekti su mumis naudojant atsiliepimo formą svetainėje arba el. pašto adresu 2we33ew2nikita@gmail.com

   Prie projekto dirbo Nikita Skuridin (IId), Nikita Kovalov (IId), Bogdan Hatseliuk (IId).



2024-03-27 Konkursas „Aš ir policija“

   2024 m. kovo 26 dieną vyko Lietuvos policijos moksleivių žinių konkursas Aš ir policija“.  Konkurso tikslas  – ugdyti mokinių teisinį sąmoningumą, supratimą apie teisinę sistemą ir policijos vykdomą veiklą. Pirmame etape varžėsi 15 Šiaulių miesto ir rajono mokyklų.

   „Saulėtekio“ gimnazijai atstovavo šauni pirmą kartą dalyvaujanti šiame konkurse I, II klasių komanda: Gustė Vasiliauskaitė (Ib), Gediminas Kalvaitis (Ic), Elinga Kalytytė (IIa), Gabija Jaraminaitė (IIb). Komandą ruošė socialinė pedagogė Viktorija Babrauskė. Konkurso metu komanda pagal surinktų taškų skaičių buvo devintoje vietoje. Mokiniai buvo patenkinti rezultatu, gerai praleido laiką, turėjo galimybę išbandyti savo žinias apie LR konstituciją, kodeksus bei įstatymus. Labai dėkojame už dalyvavimą, pasiruošimą ir puikų nusiteikimą! :) Taip pat linkime sėkmės ir protmūšio nugalėtojams – Stasio Šalkauskio gimnazijai – Kaune antrajame etape.  NUOTRAUKOS>>>

 



2024-03-26 STRESAS PRIEŠ EGZAMINĄ. KAIP JĮ ĮVEIKTI?

   Kasmet mokiniai laiko įvairius egzaminus. Daugeliui tai – sunkus išbandymas, lydimas streso ir nepasitikėjimo savo jėgomis. Kai kurie šias neigiamas emocijas išgyvena lengvai, kitiems stresas sukelia rimtas psichologines problemas.

   Nemiga, dirglumas, negalėjimas susikaupti, beviltiškumas, žemas savęs vertinimas dažnai išveda jaunus žmones iš psichologinės pusiausvyros, kas paprastai turi įtakos tiek jų rezultatams, tiek jaunuolių savijautai ir elgesiui.

Patarimai, ką daryti, JEI IKI EGZAMINO DAR YRA LAIKO, JEI EGZAMINAS RYTOJ,
EGZAMINO DIENĄ, EGZAMINUI PRASIDĖJUS, KO GERIAU NEDARYTI
...



2024-03-25 Žemės kamuolys – mokinių rankose

   Kovo 20-ąją, Žemės dieną, vyko netradicinė integruota matematikos pamoka, skirta šiai progai paminėti. Ia kl. mokiniai gavo užduotį išmatuoti įvairius Žemės parametrus: spindulį, skersmenį, pusiaują ir apskaičiuoti paviršiaus plotą. Tam jie pasitelkė įvairių dydžių kamuolius, juos matavo naudodami siūlus, liniuotes, o duomenis apskaičiavo pritaikydami formules. Smagu įsivaizduoti, kad gali laikyti Žemę savo rankose - ne tik išmatuoti, bet ir ja rūpintis.  NUOTRAUKOS>>>



2024-03-25 Informacinė diskusija „Internetinės patyčios“

   Kovo 21 ir 22 dienomis II klasių mokiniai dalyvavo informacinėje diskusijoje „Internetinės patyčios“ su socialine pedagoge Viktorija ir etikos mokytoja Irma. Labai svarbu su mokiniais kalbėtis apie patyčių atpažinimą, atskirti, kas yra patyčios, humoras ar konfliktas.

   Dalyviai diskutavo apie patyčių formas (žodines, fizines, elektronines), kaip padėti kitam, patiriančiam patyčias. Su mokiniais kalbėta ir apie tuos, kurie inicijuoja patyčias ar jas palaiko. Labai svarbu skriaudėjams išmokti sustoti ir savo neigiamas emocijas išreikšti kitu būdu, neskaudinant kitų. Mokiniai stebėjo video filmuką apie internetines patyčias, buvo supažindinti su patyčių registravimu Patyčių dėžutėje ir svetainėje www.svarusinternetas.lt.   NUOTRAUKOS>>>

   Kiekvienas gali prisidėti, kad patyčių tarp mūsų būtų mažiau :)



2024-03-15 Skaitymo maratonas





















Socialiniai partneriai



Facebook

Paieška





Vardadieniai
Šiandien vardadienius švenčia

Gailenis
Dargailė
Klaudijus

Lankomumas
Detaliau >>>

Egzaminatorius